Blog komputerowy

Narzędzia i diagnostyka – są to programy lub zbiór programów zawartych w jednej aplikacji mających na celu diagnostykę całego naszego komputera lub tylko poszczególnych jego podzespołów. AIDA32 jest jednym z najlepszych programów do identyfikacji naszego sprzętu jak i zainstalowanego na nim oprogramowania. Dostarcza nam dosłownie wszystkich informacji dotyczących naszej platformy. Bardzo ważną cecha jest polski przejrzysty interfejs a informacje o sprzęcie są ułożone według kategorii co znacznie ułatwia poruszanie się wśród podzespołów. Informacje o sprzęcie można zapisać w czytelnym w jednym z 7 proponowanych formatach (txt, html, mhtml, mif, ini, csv oraz xml) . Program ma w swojej bazie danych ponad 30 tysięcy komponentach na 85 stronach, wspiera bazy SQL ADO/ODDBC, podaje również szereg informacji o sterownikach. Umożliwia również dostęp do autostartu, typu plików, koszów czy zaplanowanych zadań. Posiada naprawdę ogromne możliwości. Niestety aplikacja nie jest już dalej rozwijana. Istnieją również na rynku aplikacje wypuszczane przez producentów danych podzespołów jak np. firmy AMD który wypuścił pogramy diagnostyczne do swoich procesorów. Przykładem takiego programu jest AMD OverDrive jest to program do zarządzania i kontrolowania możliwości procesorów tej firmy. Aplikacja ta pozwala nam na monitorowanie bardzo dużej ilości parametrów takich jak pamięć zegara, taktowanie pamięci i wiele innych. Pogram dodatkowo pozwala nam na konfiguracje ustawień jak i podkręcanie procesora i pamięci ram co w znaczący sposób może podnieść wydajność naszego komputera. Gdy już się zdecydujemy na podkręcanie procesora w celu sprawdzenia stabilności jego pracy możemy użyć programu CPU RightMark. Gdy interesuj nas wydajność naszego dysku twardego możemy użyć programu CrystalDiskMark. Jedyne co użytkownik musi wykonać przed rozpoczęciem testu to wybrać: ilość testów, partycję oraz rozmiar pliku testowego. Po wykonaniu testu w oknie programu pojawi się czytelny wykres z wynikami dotyczącymi naszego dysku twardego. Pracę z programem ułatwia bardzo polski interfejs użytkownika. Jednym z najbardziej znanych programów do testowania wydajności naszego komputera jest PCMark04 w wersji darmowej. Jest to obecnie najlepszy jak i najbardziej ceniony program przez użytkowników. Możemy przy jego pomocy przetestować takie podzespoły jak: procesor, pamięć ram, karta graficzna (test 2 i 3 wymiarowej grafiki) czy dysku twardego. Wyniki testu podane są w punktach a im więcej tym lepiej (możliwość sprawdzenia na stronie producenta).

1Ekran informacyjny w obudowie. Jednym ze sposobów sprawdzania podstawowych informacji w komputerze to spoglądanie na mini wyświetlacz w nowszych obudowach. Kiedyś to był niemożliwe, dzisiaj to już raczej standard – w nowszych modelach obudów komputerowych znajdują się bowiem małe wyświetlacze LCD na których zaznaczone są najważniejsze informacje takie jak temperatura procesora, długość pracy komputera, prędkość wiatraka. Oczywiście nie na samej diagnostyce się kończy, dzięki takiemu panelowi możemy ustawić ograniczenia temperatury (ustawić maksymalną temperaturę po której osiągnięciu komputer będzie się awaryjnie wyłączał lub przechodził w stan hibernacji) czy też wybrać odpowiednią prędkość wiatraka. Możliwości zatem mamy sporo, a korzystanie z owego panelu nie wymaga instalacji dodatkowe oprogramowania – tym lepiej jako, że mamy do tych informacji dostęp cały czas. Sami zatem widzicie, że rozwiązanie to jest bardzo wygodne, ale także niesamowicie ekonomiczne, za co należy się plus pomysłodawcą. Prosto i przystępnie, a to się w dzisiejszych czasach ceni. Rzadko pojawiają się rzeczy, które idą na korzyść dla użytkownika, a tu natomiast taki feler i proszę w końcu ktoś o nas pomyślał ;).

Bardzo przydatne narzędzie dostarczające nam informacji na temat naszego BIOS’u. Pisząc o programach diagnostycznych wielu skupia się głównie na pomiarach systemowo sprzętowych opisujących głównie stan procesora, dysku twardego, kart rozszerzeń. W końcu jednak ktoś wpadł na pomysł zrobienia czegoś nowego. I tak oto powstał BIOS Wizard, jeden z niewielu i zarazem najlepszy program do diagnostyki naszego BIOS’u.  Dzięki temu programowi odczytamy zarówno podstawowe parametry BIOS’u takie jak jego ID czy dane producenta, a także informacje zaawansowane (układ RAMu, dokładną diagnozę pracy procesora). Dodatkowo program zajmuje tyle ile codzienny SPAM (500 kilobajtów) oraz jest rozpowszechniany na licencji Adware. Sama aplikacja jest natomiast bardzo prosta w obsłudze i nikomu nie powinna sprawić problemów w obsłudze. Jedyne co trzeba zrobić to wcisnąć odpowiednie guziki, a program sam, w ekspresowy sposób przygotuje nam dane do przeglądnięcia. Proste, szybkie i darmowe czyli wszystko to czego powinniśmy wymagać od profesjonalnego programu komputerowego. Sytuacja podobna jak z paroma innymi przykładami – mieć warto, zawsze się może przydać tym bardziej że jest praktycznie niezauważalny. Gorąco polecam.

2EVEREST to jeden z najlepszych aplikacji służąca do pobierania informacji na temat naszego komputera (czyli jego diagnostyki), przeprowadzania testów sprzętowych i sprawowania kontroli nad podzespołami naszego komputera. Sam program waży doprawdy niewiele i nie stanowi żadnego obciążenia dla naszego systemu czy sprzętu. Posiada on bardzo prosty interfejs, w którym wszystko podzielone jest na odpowiednie kategorie łącząc tym samym prostotę z kompleksowością oferowanych usług. Diagnozy przeprowadzane przez niego są bardzo dokładne i w żadnym wypadku nie mijają się z prawdą. Podobnie jest z testami przez niego przeprowadzanymi – są one bardzo dokładne i dodatkowo stale aktualizowane więc niema miejsca na pomyłki. Za sam pomiar temperatury (mierzony w dwóch skalach: Celsjusza oraz Farenheita) autorom należą się owacje na stojąco – pomiar ten jest aktualizowany w czasie rzeczywistym więc nieważne kiedy spojrzymy na program – dane te za każdym razem będą aktualne. Niestety twórcy zaprzestali rozwoju wersji Home Edition i jedyne aktualizowane wersje to dwie płatne edycje programu. I mimo tego iż tamtych się kupować nie opłaca to nawet  starszą wersję Home każdy powinien mieć na swoim komputerze.

Stworzony przez jednego człowieka, Erika Deppe program Nero InfoTool to należące do tych „specjalistycznych” (co oznacza, że skupiają się na jednej rzeczy, którą wykonują bardzo dobrze) narzędzie diagnostyczne, dzięki któremu sprawdzimy i ocenimy stan naszych wymiennych nośników danych (mowa tu oczywiście o CD i DVD, a dalszych, bliżej nieokreślonych czasach również i o Blu-Ray). Sprawdzimy przede wszystkim ile dysków wymiennych zamontowanych jest do komputera, ile z nich działa poprawnie, a te działające możemy sprawdzić pod kątem funkcjonalności – zdiagnozować jaką posiadają prędkość nagrywania jakie obsługuje formaty, czy to nagrywarka typu Combo czy też nie. Interfejs jest bardzo prosty w obsłudze i nie powinien sprawić użytkownikowi problemu. Cała lista sprzętu jest wypisana czarno na białym, a po prostu to co posiadamy jest zaznaczone na zielono. Oczywiście w programie można wykonywać dokładne ekspertyzy sprzętu dzięki czemu staje się jeszcze bardziej użyteczniejszy. Dodatkową zaletą jest możliwość wydrukowania wyników operacji (jeśli chcemy je np. komuś pokazać).

Belarc Advisor to program diagnozujący, który pierwsze co robi to sam wykrywa nasze oprogramowanie na podstawie posiadanych przez nas licencji. Następnie jego głównym celem jest przetestowanie poziomu bezpieczeństwa w naszym komputerze oraz sprawdzenie każdego programu po kolei w celu znalezienia ewentualnych błędów/luk programu oraz sprawdzenia czy nie ma przypadkiem nowej wersji do pobrania – w drugim przypadku aplikacja sama pobierze oraz zainstaluje ewentualne łatki/patche/uaktualnienia. Jest to najlepszy przykład na to, że w dzisiejszych czasach  dalszym ciągu da się zrobić program innowacyjny i zarazem taki, który nie okaże się bezużytecznym śmieciem. Dodatkowo program posiada bardzo wygodny interfejs, gdzie wszystkie opcje są na swoim miejscu. Na plus samej aplikacji można również wrzucić dobrą stabilność i małe zapotrzebowanie na zasoby procesora, co koniec końców daje nam dobry, szybki i stabilny program diagnostyczny – czy trzeba chcieć więcej? Nie wiem jak wam, ale mi to w zupełności wystarczy.